Z ŻYCIA SZKOŁY

Łatwe i tanie eksperymentowanie

Podczas ostatnich zajęć interdyscyplinarnych w ramach projektu „Gim interdyscyplinarne”, grupa uczniów badała gęstość substancji oraz warunki pływania ciał. Gimnazjaliści zrozumieli, dlaczego olej zawsze pływa po powierzchni wody, a jajko pływa tylko w solance. Samodzielnie sprawdzali, w jaki sposób pływalność zależy od kształtu ciała, a także jak w probówce ułoży się woda, olej, denaturat i parafina.

 

Do zinterpretowania zjawisk oraz do wyciągnięcia wniosków z nich płynących trzeba łączyć wiedzę z różnych przedmiotów, m.in. matematyki, fizyki, informatyki. Celem innych zajęć było wyznaczenie środka ciężkości trójkąta poprzez wykonanie odpowiednich doświadczeń oraz przeprowadzenie obliczeń. Uczniowie przygotowywali modele do wyznaczenia środka ciężkości, podawali jego praktyczne znaczenie, zastanawiali się, gdzie znajduje się barycentrum ciała człowieka i jak jego położenie wpływa na chodzenie. Dzięki zajęciom każdy mógł,choć na chwilę, stać się eksperymentatorem, co więcej, czerpać z tego wiele satysfakcji.

 

Walentynki dostarczone!

Zwyczajem walentynkowym jest wręczanie kartek i liścików zawierających wyznania miłosne lub obdarowywanie się drobnymi upominkami, których oczywiście nie zabrakło w Naszej Szkole! Jak co roku, Samorząd Uczniowski przygotował POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Osoby, które miały swoje wybrane walentynki mogły zrobić im miłą niespodziankę. Przez cały tydzień uczniowie wszystkich klas wrzucali kartki i serduszka do specjalnie przygotowanych „Walentykowych Skrzynek Pocztowych”. W ostatni dzień przed feriami zimowymi walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom. Dziękujemy Pani Bożenie Żurowskiej za pomoc w rozszyfrowaniu adresatów walentynek z najmłodszych klas.

Radość, wzruszenia i emocje udzielały się w tym dniu chyba wszystkim.  

Zajęcia "Jestem badaczem przyrody"

Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia,                                                  doświadczenie jest produktem rozumu"                                                                                    (Immanuel Kant)

W naszej szkole prowadzone są zajęcia pozalekcyjne pn. „Jestem badaczem przyrody”, które mają charakter obserwacyjny i doświadczalny.

Uczniowie na zajęciach pracują nie tylko metodą eksperymentów, ale także metodami badawczymi pod hasłem ”Przewrót Kopernikański”.

W pracowni przyrodniczo-chemicznej uczniowie bardzo chętnie indywidualnie lub grupowo badają różne zjawiska zachodzące w przyrodzie, stawiając hipotezy i wyciągają odpowiednie wnioski.

Uczniowie uczestniczący w zajęciach zdobywają nowe wiadomości i umiejętności.

Dzień Babci i Dziadka

Znalezione obrazy dla zapytania dzień babci i dziadkaW sobotę 27 stycznia do naszej szkoły bardzo licznie przybyli zaproszeni z okazji swojego święta Babcie i Dziadkowie.

Zaprezentowane przez uczniów występy miały być wyrazem uczuć, jakimi darzą ich wnukowie: wdzięczności, miłości i przywiązania. Najmłodsi zaprezentowali piękne, starannie przygotowane scenki, pełne piosenek i tańców. Starsi wystąpili z jasełkami. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.

Najważniejsi jednak byli Babcie i Dziadkowie. Wizyta w szkole była dla nich też okazją do spotkania ze znajomymi i rozmowy przy ciastku i kawie. 

Czytaj więcej: Dzień Babci i Dziadka

Spotkanie z dietetykiem

Podobny obrazW dniu 9 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia dla uczniów z zakresu zdrowego odżywiania.Prowadził je mgr inż Arkadiusz Kucharski z Poradni Dobry Dietetyk w Wolbromiu.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas: 3-7 SP i II oraz III gimnazjum. Poznali oni właściwą interpretację piramidy żywienia dzieci w różnym wieku, dowiedzieli się również, jak powinny wyglądać posiłki ucznia w ciągu dnia.

Uczniowie uczyli się także obliczać BMI i przedstawiać je na wykresie.Bardzo cennym wskaźnikiem złego odżywiania było przedstawienie ilości cukru w poszczególnych produktach, takich jak na przykład: pizza, chipsy i słodkie napoje.

SU w Parku Trampolin w Krakowie

W piątek 5 stycznia Samorząd Uczniowski udał się do Parku Trampolin GoJump w Krakowie w nagrodę za pracę na rzecz szkoły. Bawiliśmy się wyśmienicie skacząc do basenu z piankami, wykonując salta, grając w piłkę na trampolinach, pokonując tory przeszkód i ucząc się wielu innych rzeczy. Taki wysiłek fizyczny był nie tylko świetną nagrodą za naszą pracę w Samorządzie Uczniowskim, ale również wyładowaniem swoich emocji, rozluźnieniem się po całym tygodniu szkoły i okazją do nabrania sił do dalszej pracy. Po wyjściu z Parku Trampolin wszyscy byliśmy bardzo głodni, więc z chęcią zjedliśmy pyszną pizzę.

    

Dziękujemy Pani Dyrektor, Pani Bugaj oraz Pani Orczyk za zorganizowanie wycieczki oraz Pani Łącznej za dodatkową opiekę na wyjeździe.            

Jasełka i Wigilia w naszej szkole

Już od kilku dni na szkolnych korytarzach mozna było wyczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. O nadchodzącej wigilii przypominały świąteczne dekoracje, choinki i stroiki w klasach oraz śpiew uczniów przygotowujących się do konkursu na najładniej zaśpiewaną kolędę. Wreszcie nadszedł ten dzień - jeden z najważniejszych w szkolnym roku.

Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz goszczący w naszej szkole Wójt Gminy Trzyciąż, Pan Roman Żelazny obejrzeli przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów z klas 5 i 6 szkoły podstawowej pod kierunkiem Pani katechetki Barbary Olech.

Było ono jednocześnie refleksyjne i zabawne. Nie zabrakło w nim charakterystycznych postaci takich jak: Aniołki, Turoń, Śmierć oraz Diabełki. Występ ubogacił śpiew uczennic z klasy II gimnazjum. Na zakończenie każda z klas zaśpiewała przygotowaną przez siebie kolędę, czasami korzystając z akompaniamentu gitarowego Pani Barbary Rymarowicz.

Czytaj więcej: Jasełka i Wigilia w naszej szkole

Gminne Dyktando z języka angielskiego

18.12.2017 kilkoro uczniów z naszej szkoły tj. Kinga Orczyk , Julka Seweryn, Wiktoria Bugaj, Martyna Żelazna i Łukasz Syguła pod opieką p. Elżbiety Orczyk udało się do Urzędu Gminy w Trzyciążu, gdzie odbyło się dyktando z języka angielskiego. Składało się z dwóch części: pierwszą stanowił tekst z lukami, a drugą samodzielne pisanie całych zdań.

W czasie gdy prace konkursowe były oceniane, uczniowie mieli lekcję o świętach prowadzoną w języku angielskim przez przesympatycznego Anglika, który wcześniej czytał tekst dyktanda. Poziom był, jak co roku, bardzo wyrównany. Uczestników dzieliły różnice kilku punktów. Uczennica naszej szkoły Kinga Orczyk zajęła III miejsce. Gratulacje! Wszyscy uczniowie są bardzo zadowoleni i niecierpliwie czekają na kolejne takie dyktando :) 

"Szlachetna Paczka" już cieszy!

Jedną z pięknych tradycji naszej szkoły jest udział w akcji "Szlachetna Paczka". Jak zawsze, społeczność szkolna okazała swe dobre i ofiarne serce. Zebraliśmy tak imponującą ilość produktów (cukier,mąka, makarony różnego rodzaju, kasza, ryż,konserwy, środki czystości i oczywiście lubiane przez wszystkich słodycze), że przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania! 
Wszystkie produkty zostały odpowiednio rozdzielone i spakowane.  Paczki trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin uczniów z naszej szkoły. Mamy nadzieję, że umiliły im Święta i sprawiły trochę radości. 
W przyszłym roku również liczymy na tak wspaniałe powodzenie akcji.

Mikołajki

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na 6 grudnia - dzień, kiedy przybywa do nas Św. Mikołaj z prezentami. Tym razem do naszej szkoły zaprosili Mikołaja rodzice z Komitetu Rodzicielskiego. Uzgodnili oni ze Świetym, że starsze klasy, czyli 6 i 7 SP oraz II i III gimnazjum pojadą do kina "Radość" w Wolbromiu i obejrzą film pt." Listy do M 3".

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej.

Natomiast młodsi uczniowie tradycyjnie uczestniczyli w spotkaniu z Mikołajem i otrzymali od niego paczki ze słodyczami. Zwłaszcza dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie.

Unihokej - Małopolskie Igrzyska Dzieci

Dobrze wiemy, że unihokej to ta dyscyplina sportowa, w której nasza szkoła ma największe sukcesy. Niedawno nasi gimnazjaliści wzięli udział w wojewódzkim finale rozgrywek dziewcząt i chłopców, cieszy jednak fakt, że mają młodszych następców. W czwartek i piątek odbył się w Trzebini Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w unihokeju dziewcząt i chłopców.

Obie nasze drużyny kierowane przez Pana Marcina Plutę zajęły w nim 7 miejsce, remisując jeden mecz i przegrywając dwa. Ten wynik nie odzwierciedla jednak w pełni ich postawy i możliwości. Chłopcy i dziewczęta toczyli wyrównaną walkę z bardziej doświadczonymi i ogranymi drużynami faworytów, a porażki były nieznaczne.

Czytaj więcej: Unihokej - Małopolskie Igrzyska Dzieci

Uwaga!!! Kartki świąteczne

Świąteczne Kartki Dobroczynne

Boże Narodzenie 2017
Co mocniej ucieszy: świąteczny mail, czy prawdziwa kartka, na której znajoma ręka skreśliła kilka słów od serca? A może ta sama ręka włożyła do koperty wraz z kartką i dobrymi życzeniami prawdziwy opłatek na Boże Narodzenie?

W dniach 6-8.12.2017r. kolejny raz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej Szkoły będą sprzedawać świąteczne kartki, z których dochody będą przekazane dla Fundacji „Sursum Corda”.  Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc ludziom, którzy bardzo jej potrzebują, chorym i niepełnosprawnym z programu "Na Ratunek".
To jak? W tym roku komercyjne kartki z marketu czy Świąteczne Kartki Dobroczynne ?

Cena min. kartki z kopertą: 2zł