Z ŻYCIA SZKOŁY

Rower - to jest to!!!

Można chyba śmiało powiedzieć, że rower to ulubiony środek komunikacyjny uczniów klasy 7. Pierwszy raz wyruszyli oni na rowerowe szlaki jeszcze jako piątoklasiści, tuż po otrzymaniu kart rowerowych. Ta wycieczka musiała im się spodobać, gdyż bardzo nalegali, aby znowu wyruszyć rowerem w świat. To "przynudzanie" przyniosło efekt i w końcu, gdy zagrały terminy i pogoda, klasa siódma wraz z opiekunami: Panem Marcinem Plutą i Panem Stefanem Janowiczem wyruszyli na trasę. 

gify rowery

Oczywiście najpierw wszyscy przypomnieli sobie zasady, jakie obowiązują rowerzystów w ruchu drogowym. Trasa wiodła po pięknych zakątkach naszej gminy. Długo można by ją opisywać. Oprócz asfaltowych i szutrowych dróg wiodła przez las i nadrzeczne wąziutkie ścieżki. Nie brakowało momentów, gdy trzeba było prowadzić rowery pod stromą górę (na którą i tak niektórzy próbowali wyjeżdżać) a nawet przeprawiać się przez rzekę. Zdarzyło się też, że ktoś "złapał gumę", ale wtedy szybciutko, jak na Tour de France, przyjechał wóz techniczny i wymienił rower. 

Jak widać, wycieczka przyniosła wiele wrażeń. Była też pouczająca. Nauczyliśmy się szukać drogi w trudnym, leśnym terenie, zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc, takich jak rzeka Dłubnia, grodzisko w Zagórowej czy skałki w Glanowie.  W tym ostatnim miejscu mogliśmy też odpocząć i zapalić ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. Po przejechaniu 20 kilometrów byliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. To był udany dzień :-)

Gminny Dzień Edukacji Narodowej w Suchej

Znalezione obrazy dla zapytania dzień nauczyciela gify

Powoli tradycją stają się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej, które co roku odbywają się w innej szkole. Tym razem to Sucha miała zaszczyt gościć w swoich progach osoby związane z oświatą w gminie Trzyciąż. Tak więc na zaproszenie władz gminy i dyrektora szkoły licznie przybyli do nas nauczyciele, pracownicy oświaty, emeryci oraz pracownicy gminy związani z edukacją.  

Mogli oni obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów SP Sucha. Co podkreślali gości, był on niezwykle urozmaicony i stał na wysokim poziomie. Duże wrażenie na zebranych wywarła pierwsza, bardzo podniosła i uroczysta jego część. Nawiązywała ona do 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Wielu zebranym trudno było ukryć wzruszenie, gdy śpiewali "Rotę" i oglądali układ choreograficzny - taniec ze wstęgami w barwach bieli i czerwieni.

Nie brakło też oczywiście życzeń skierowanych do nauczycieli. Dzieci i młodzież podziękowali za ich pracę tańcem, inscenizacją i piosenką a nawet wirtuozerską grą na keyboardzie. 

Ważnym momentem uroczystości było też ogłoszenie wyników konkursu poetyckiego pod tytułem "Szkoła oknem na świat". Laureaci - uczniowie z klas I-IV oraz V-VIII i III gimnazjum - mieli możliwość zaprezentowania własnej interpretacji napisanych przez siebie wierszy. Było to, zwłaszcza dla najmłodszych, wielkie przeżycie.

Na koniec oficjalnej części życzenia wszystkim zebranym złożyli Pani Dyrektor Anna Krawiec, Wójt Gminy Trzyciąż, Pan Roman Żelazny oraz Przewodniczący Rady Gminy, Pan Lucjan Gajda.

Czyste powietrze

10 października przedszkolaki z grupy "MRÓWKI" dowiedziały się wielu ważnych informacji o powietrzu - z czego się składa, co może wpłynąć na jego zły stan i jak możemy dbać o jego jakość. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej, która wprowadziła dzieci w ich tematykę. W czasie zajęć każdy miał okazję przekonać się, jak ważne jest dla nas powietrze i dlaczego zanieczyszczenia atmosferyczne są szkodliwe. Do poprawy jakości powietrza w naszej szkole przyczyni się z pewnością oczyszczacz powietrza, który grupa otrzymała z projektu "Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze".

Przedszkolaki działały też plastycznie. Wykonały w grupach transparenty zachęcające do ochrony powietrza. 
Zwieńczeniem dnia był "happening", podczas którego dzieci prezentowały swoje prace spacerując po najbliższej okolicy szkoły.

Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej

We wtorek, 2 października, czterdziestoosobowa grupa uczniów z klasy III gimnazjum i klasy VIII szkoły podstawowej, pod opieką pani katechetki – Rozalii Latacz, pani dyrektor Anny Krawiec oraz wychowawców Haliny Dziubek i Małgorzaty Domagały wzięła udział w VI Pielgrzymce Gimnazjalistów do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pielgrzymka taka jest organizowana corocznie dla gimnazjalistów z Diecezji Sosnowieckiej. W tym roku blisko tysiąc osób spotkało się na modlitewnym spotkaniu, któremu przewodniczył ks. bp Grzegorz Kaszak – ordynariusz diecezji. Po zarejestrowaniu się uczestników uczniowie mogli skorzystać z sakramentu pokuty, a następnie uczestniczyli we Mszy Świętej. Po Eucharystii młodzież wraz z opiekunami udała się na gorącą herbatę oraz posiłek, a następnie wyruszyła na kalwaryjskie Dróżki, aby tam odprawić nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

16 Rajd Neandertala

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Rajdzie Neandertalczyka organizowanym na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. W tym roku uczestniczyły w nim klasy 3 lokalnych gimnazjów. Mieliśmy do przebycia ok. 10 km. Już na starcie przy parkingu w Ojcowie musieliśmy wykazać się wiedzą z historii i przyrody OPN, musieliśmy odpowiedzieć na 18 pytań. Oprócz tego czekały na nas jeszcze trzy punkty kontrolne a na nich pytania z zakresu przyrody (rozpoznawanie drzew na podstawie liści i zwierząt na podstawie fotografii) oraz z geografii (znajomość konkretnych miejsc na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego).

Rajd odbywał się w bardzo miłej atmosferze. Było sporo śmiechu, dużo rozmawialiśmy. Chociaż na końcu rajdu niektórzy mogli być zmęczeni, to i tak na pewno każdemu się podobało.

Meta rajdu tym razem znalazła się pod zamkiem w Korzkwi. Jak co roku na poczęstunek były kiełbaski, które sami mogliśmy sobie upiec nad ogniskiem.

Najmilsza niespodzianka spotkała nas jednak na końcu, w momencie ogłoszenia wyników konkursu.

Okazało się, że my – reprezentanci SP Sucha - poradziliśmy sobie z zadaniami najlepiej, ponieważ w kategorii szkół – nasza zajęła 1 miejsce!

W kategorii grup 1 miejsce również należało do naszej szkoły. Grupa „Przyjaciele” – Wiktoria Bugaj, Patrycja Pacia, Maciek Sajdak oraz Marcel Sypień wykazali się największą wiedzą 😊

Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z siebie wróciliśmy do domów :D

 

Ruszamy z akcją ,,Szkoło Pomóż i Ty”

Uwaga! Ruszamy z akcją ,,Szkoło Pomóż i Ty”.

Znalezione obrazy dla zapytania fundacja pomóż i ty

W dniach 8.10 - 9.10.2018 r. członkowie Samorządu Uczniowskiego będą rozprowadzać cegiełki na rzecz 15 - letniego Łukasza, który pomimo  dziecięcego porażenia mózgowego niweluje wzmożone napięcie mięśniowe przez ćwiczenia i intensywną rehabilitację. Specjalistyczne rowery tj. trójkołowy rower elektryczny i stacjonarny typu Orbitrek ułatwią wypracowanie stabilniejszego chodu. Koszt sprzętu to około 10 000 zł. Od naszej ofiarności i wrażliwości zależy los Łukasza.

Pomóżmy Łukaszowi chodzić!

Kwota uzbierana za sprzedaż cegiełek przekazana zostanie na konto Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych ,,Pomóż i Ty”.

Minimalny koszt cegiełki: 2 zł

Dzień Chłopaka w naszej szkole

W tym roku Dzień Chłopaka (30 września) przypadł w niedzielę, dlatego część chłopców dostało prezenty od swoich koleżanek już w piątek, a pozostali dopiero w poniedziałek. Jednak wszyscy chłopcy bardzo się cieszyli, co okazywali na przerwach szkolnych.

Samorząd Uczniowski również przygotował atrakcje związane z tym dniem. Pierwszą z nich były wybory Mistera Szkoły! W głosowaniu wzięły udział wszystkie uczennice z klas IV-VIII i IIIG. W tym roku tytuł ten otrzymał Łukasz Syguła z klasy IIIG, którego uczennice z SU udekorowały koroną. Gratulujemy!

Poniedziałek został ogłoszony również „DNIEM KRAWATA” tzn. każdy chłopiec, który założył tego dnia krawat nie był odpytywany!

Wszystkim CHŁOPCOM jeszcze raz życzymy – wszystkiego najlepszego!

Wybory SU

Środa 19.09.2017 była w naszej szkole dniem wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Wzięli w nich udział uczniowie klas IV – VII SP oraz klas gimnazjalnych. Mogli oni dokonać wyboru spośród 10 kandydatów. Uczniowie, biorący udział w kampanii wyborczej próbowali zainteresować swoich wyborców przedstawiając swoje zainteresowania oraz propozycje zmian na obecny rok szkolny.

Znalezione obrazy dla zapytania su gify

Przebieg wyborów nadzorowali nauczyciele: Pani Elżbieta Orczyk oraz Pani Agnieszka Bugaj oraz komisja wyborcza, w skład której wchodzili przewodniczący klas.

Czytaj więcej: Wybory SU

Witaj szkoło!

Znalezione obrazy dla zapytania witaj szkoło gify

Wakacje minęły niepostrzeżenie. 3 września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta Msza Święta. Następnie o godz. 10.00 rozpoczęła się inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019. Oprócz uczniów, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły obecni byli również rodzice i zaproszeni goście.

Czytaj więcej: Witaj szkoło!

Kontynuacja Projektu !

W roku szkolnym 2018/2019 Gmina Trzyciąż  kontynuuje realizację  projektu pn. „Rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie matematyki, przedmiotów przyrodniczych i TIK, w ramach 10 Osi Priorytetowej Wiedza i kompetencje, Działania 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego,  poddziałania 10.1.3 Edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu wynosi 95% wydatków kwalifikowalnych.  Kwota dofinansowania 728 068,86 PLN.
Realizacja projektu rozpoczęła się 10 lipca 2017 r., a zakończy 9 lipca  2019 r.

Udział w projekcie biorą 3 szkoły:

Szkoła Podstawowa w Jangrocie, Szkoła Podstawowa w Suchej, Szkoła Podstawowa w Zadrożu.

Rozstania nadszedł czas...

Znalezione obrazy dla zapytania wakacje gify

Ostatni dzień szkoły zawsze wywołuje mieszane uczucia. Radości z nadejścia wakacji towarzyszy często smutek rozstania, zwłaszcza u absolwentów szkoły, duma z pięknych świadectw, ale czasem rozczarowanie, bo powinno być lepiej. Podobnie było tym razem. 

Podczas akademii kończącej rok szkolny 2017/2018 jednym z bardziej podniosłych momentów było przekazanie sztandaru szkoły młodszym kolegom. Tym razem miało ono nieco inny charakter  niż zwykle, ponieważ sztandar przejmowały dwa poczty: z klasy II gimnazjum i 7 SP.

Następnie Pani Dyrektor wręczyła świadectwa z wyróżnieniem tym uczniom, którzy zasłużyli na to systematyczną pracą. W sposób wyjątkowy uhonorowana została uczennica klasy III gimnazjum, Kinga Borówka. Otrzymała ona Perełkę Królowej Jadwigi za rozsławianie imienia szkoły i godne jej reprezentowanie  w wielu konkursach, których była laureatką.

Czytaj więcej: Rozstania nadszedł czas...

Zbiórka karmy dla Schroniska w Racławicach

W maju w naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy dla zwierząt ze Schroniska Psie Pole w Racławicach.Znalezione obrazy dla zapytania piesek gify

Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce żywności. Zbiórkę prowadził Samorząd Uczniowski pod opieką pani Agnieszki Bugaj i pani Elżbiety Orczyk.

Akcja pomocy niechcianym zwierzętom jest jedną z najprostszych  w  jaką mogą włączyć się dzieci. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich, że choć chwilowa poprawa warunków ma znaczenie.  Dlatego dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy włączyli się w akcję! Pokazali dzieciom, że dzielenie się tym co mamy - to dobry nawyk.