Z ŻYCIA SZKOŁY

Wsparcie dla kolegi z Ugandy

W uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia - Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci obchodzi swoje patronalne święto „Światowy Dzień Misyjny Dzieci” – jedyny taki dzień w kalendarzu Kościoła katolickiego.

Jest to dzień, który pozwala wszystkim dostrzec i docenić zaangażowanie dzieci w dzieło misyjne Kościoła oraz zwrócić uwagę dorosłych na niezwykłą rolę Papieskiego Dzieła Misyjnego w ich chrześcijańskim wychowaniu.

Kolejny już rok w Święto Trzech Króli członkowie Szkolnego Koła Misyjnego z naszej szkoły rozprowadzali w kościele parafialnym w Porębie Górnej kadzidło i kredę, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży przekazują na cele misyjne. Zebrane podczas każdej Mszy Świętej środki pozwolą na wsparcie naszego podopiecznego, którym jest Mulindwa Gyovani mieszkający w Ugandzie. Dzięki pomocy ofiarodawców chłopiec może uczyć się w szkole podstawowej, a po jej ukończeniu ma możliwość zdobyć zawód. Dostaje skromny, ciepły posiłek, a w miarę potrzeby ubrania, książki i przybory szkolne.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tą szlachetną akcję!

Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II.

Szanowni Rodzice i Opiekunowie uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych! 

Jak zapewne Państwo wiedzą, w szkole, do której uczęszcza Państwa dziecko, funkcjonuje Szkolny Punkt Informacji i Kariery, dający uczniom możliwość skorzystania z zajęć grupowych i konsultacji indywidualnych z profesjonalnym doradcą zawodowym w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”.

Ponieważ uczniowie podejmują decyzje o wyborze dalszej ścieżki kształcenia przy wsparciu swoich rodziców i opiekunów, chcielibyśmy zaprosić również Państwa na specjalne warsztaty dla opiekunów, podczas których mowa będzie o tym, jak wybierać szkołę i ścieżkę zawodową dzieci, jak wspierać je w decyzjach.

Realizacja ok. 1,5-godzinnych warsztatów planowana jest dnia 22 marca (piątek) i/lub dnia 23 marca (sobota) w przedziale godzinowym między 10:00 a 13:00, podczas Festiwalu Zawodów. Oprócz udziału w warsztatach będą Państwo mieli możliwość zwiedzić ekspozycję Festiwalu, gdzie na ok. 130 stoiskach prezentowane będą zawody i szkoły z 7 branż: turystyczno-gastronomicznej, budowlanej, usługowej, elektryczno-elektronicznej, mechanicznej i górniczo-hutniczej, rolniczo-leśnej z ochroną środowiska, medyczno-społecznej oraz służby mundurowe.

Festiwal Zawodów odbywa się w Krakowie przy ul. Galicyjskiej 9 w dniach 21-23 marca 2019. Wstęp na warsztaty dla rodziców/opiekunów jest bezpłatny, podobnie wstęp na Festiwal Zawodów, który jest bezpłatny zarówno dla uczniów, jaki i dla opiekunów oraz dla wszystkich zwiedzających.

Organizacja wydarzenia zależy od liczby chętnych rodziców/opiekunów. Bardzo prosimy Państwa o przekazanie wstępnej informacji, czy byliby Państwo zainteresowani udziałem w tego typu wydarzeniu, a jeśli tak – czy w dzień roboczy czy w sobotę.

Bardzo prosimy o przekazanie wstępnej deklaracji udziału doradcy zawodowemu z Państwa szkoły na adres mailowy ukowalska@poczta.onet.pl lub za pośrednictwem państwa dzieci do dnia 14 stycznia.

Dariusz Baranowski
Starszy Specjalista
Zespół ds. Promocji i Informacji 
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego

Wigilii czas, radosny czas

Święta Bożego Narodzenia to radosny czas. Najbardziej niecierpliwie czekają na nie dzieci. W szkole również każdego roku czuje się magię świąt. Przystrojone sale lekcyjne, gazetki ścienne, okna. Wchodząc do klas czuć zapach zielonej choinki, a i uczniowie chętnie myślami "uciekają" z lekcji, by pomarzyć o prezentach.

21 grudnia o godzinie 10.00 zebraliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, aby wspólnie przeżyć ten radosny czas, jakim jest wigilia. Nasze opłatkowe spotkanie zaszczycili swoją obecnością: ks. Piotr Bardo - Proboszcz Parafii Św. Jana Chrzciciela w Porębie Górnej oraz Wójt Gminy Trzyciąż - Roman Żelazny. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor, która skierowała wiele miłych i ciepłych słów pod adresem całej społeczności naszej szkoły oraz oficjalnie rozpoczęła wigilię szkolną. 

Czytaj więcej: Wigilii czas, radosny czas

Akcja "Szlachetna Paczka"

W tym roku Samorząd Uczniowski pod opieką p. Agnieszki Bugaj oraz p. Elżbiety Orczyk kolejny raz zorganizował przedświąteczną akcję "Szlachetna Paczka".

Jak zawsze, społeczność szkolna okazała swe dobre i ofiarne serce. Zebraliśmy mnóstwo produktów (cukier, mąka, makarony, kasza, ryż, konserwy, środki czystości i oczywiście lubiane przez wszystkich słodycze)! 

Wszystkie produkty zostały odpowiednio rozdzielone i spakowane. Paczki trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin uczniów z naszej szkoły. Mamy nadzieję, że umilą im Święta i sprawią trochę radości.

Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy włączyli się w akcję! I pokazali dzieciom, że należy dzielić się tym co mamy…

Pieczenie pierniczków

Pieczenie pierniczków w klasie pierwszej.

Znalezione obrazy dla zapytania pierniczki gify 

Coraz bliżej święta, magiczny czas kiedy w domu rozchodzi się aromat wigilijnych potraw i świątecznych wypieków. To właśnie teraz jest najlepszy czas, by przygotować pierniczki, które najlepiej smakują właśnie w święta.

Klasa pierwsza zabrała się więc ochoczo do pracy i 19 grudnia upiekła pachnące ciasteczka. Na drugi dzień dzieci ozdabiały swoje pierniczki  i przygotowały  je, jako upominek dla najbliższych na wigilijny stół w swoich domach.

Dziękujemy pani Zosi  z kuchni za pomoc w pieczeniu.

Pierniki możemy wykorzystać także jako ozdoby choinkowe - wystarczy zrobić w nich dziurkę, przewlec wstążkę i gotowe. Jeśli nie wykorzystamy świątecznego zapasu pierników, wystarczy wyłożyć je do metalowej puszki i delektować się nimi, zawsze kiedy najdzie nas ochota na coś słodkiego.

Klasa pierwsza poleca następujący przepis:

Składniki na ciasto:

120 g margaryny

200 g cukru pudru

200 g miodu

450 g mąki

1 jajko

łyżeczka proszku do pieczenia

2 łyżeczki kakao

1 opakowanie przyprawy do piernika

 

Czytaj więcej: Pieczenie pierniczków

Konkurs recytatorski

Milenka

Mistrzem Recytacji Gminy Trzyciąż.

Znalezione obrazy dla zapytania gratulacje gify

11 grudnia w Szkole Podstawowej w Zadrożu odbył się gminny etap Konkursu Recytatorskiego

„100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI”.

Brały w nim udział dziewczynki wyróżnione w etapie szkolnym wraz z opiekunką p. Rozalią Latacz.

Uczestniczki konkursu otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Milenka Krawiec z kl. II recytowała wiersz Wł. Bełzy „Modlitwa polskiego dziewczęcia”

i zajęła I miejsce.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie.

Znalezione obrazy dla zapytania gratulacje gify

Eliminacje powiatowe odbędą się 26 lutego 2019 r w Olkuszu.

Z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu

13 grudnia uczniowie klasy 8 oraz 3 gimnazjum wraz z wychowawcami udali się do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, aby poznać tajniki i ciekawostki, związane z zawodem policjanta.

Znalezione obrazy dla zapytania policjant gify gify

Podczas wyjazdu mogliśmy zapoznać się z pracą na różnych stanowiskach oraz mieliśmy możliwość zobaczyć miejsca w jednostce, które nie są dostępne dla każdego.

W trakcie wizyty wysłuchaliśmy pogadanki o odpowiedzialności karnej nieletnich, którą przeprowadziła  policjantka profilaktyki sierż. szt. Marika Guzik-Gajda. Mundurowa wyjaśniła pojęcie ,,nieletniego’’, które w prawie karnym nie jest tożsame z definicją ,,małoletniego’’ określoną w przepisach kodeksu cywilnego. Omówiła także pojęcie czynu karalnego i demoralizacji.

Czytaj więcej: Z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu

Magia Św. Mikołaja

Każdy z nas może być świętym Mikołajem w swoim środowisku. Nieważne, jaką będzie niósł pomoc. Ważne, że włoży w nią swoje serce, będzie miał dobre intencje, a okazanie miłości i troski drugiemu człowiekowi przyniesie radość.

Podobny obraz

7 grudnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny dla dzieci pracowników Zakładów Kablowych Bitner w Trzyciążu. Czekając na wyjątkowego Gościa mogliśmy podziwiać taniec Śnieżynek, które światełkami swoich latarenek wskazywały drogę wesołym Kolędnikom. Nastrój zrobił się niezwykle świąteczny , gdy mali „przebierańcy” zapowiedzieli, że już za chwilę pojawi się długo oczekiwany gość. Mikołaj okazał się bardzo rozmownym i przemiłym staruszkiem. Porozmawiał nie tylko z dziećmi, ale i z dorosłymi. Potem rozdawał wszystkim dzieciom prezenty.

Pamiętajmy o tym, żeby naśladować postać świętego Mikołaja nie tylko od święta. Starajmy się na co dzień zauważyć potrzebujących wokół siebie. Czasem mały gest, słowo dziękuję, chwila rozmowy jest dla kogoś nieocenioną pomocą.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten dzień dla wszystkich dzieci był wyjątkowy. Bardzo gorące podziękowania kierowane są do Mam uczniów klasy pierwszej, które przygotowały przepyszne ciasta i pierniki dla dzieci.

Kontynuacja projektu TiK edycja 2018_2019.

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa w Suchej  kontynuuje realizację  projektu pn. „Rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie matematyki, przedmiotów przyrodniczych i TIK"

„Ja i mój robot”

W RAMACH PROJEKTU  Edycja 2018 - 2019

Celem ogólnym zajęć „Ja i mój robot” jest przygotowanie ucznia do sprawnego funkcjonowania we współczesnym świecie z uwzględnieniem obecnego rozwoju cywilizacyjnego oraz rozwój zainteresowania uczniów zagadnieniami technicznymi. Na zajęciach uczniowie powinni nauczyć się w praktyczny sposób używać narzędzi projektowania i oprogramowania robotów edukacyjnych LEGO.

Do tej pory uczniowie w formie wykładów , eksperymentów i ćwiczeń oraz z wykorzystaniem zakupionych przez szkołę robotów LEGO MINDSTORMS EV3 poznali historię , prawa robotyki oraz budowę i rodzaje robotów. Ćwiczenia praktyczne polegały na poznaniu środowiska programowania, wykonaniu pierwszych konstrukcji robotów i oprogramowaniu ich.

Na bazie doświadczeń z roku ubiegłego przeprowadzono ewaluację projektu polegającą na dostosowaniu tematyki zajęć do zainteresowań uczniów.

 

Wyjazd do Miechowa

Dnia 30 listopada br. uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Miechowa.

Najmłodsi uczestnicy, czyli „MRÓWKI” pod opieką p. Marty Łącznej, Magdaleny Sypień oraz rodziców rozpoczęli wyjazd od dwugodzinnego pobytu w sali zabaw „Mililandia”, w której rozwijały motorykę dużą i małą oraz miały możliwość radosnego spędzenia czasu.

Zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, były bardzo udane. Dzieci były zachwycone tym miejscem, a uśmiech z ich twarzy nie zniknął do końca dnia.

Starsi uczniowie z klas VI-VIII wraz z p. Rozalią Latacz, p. Małgorzatą Domagałą i p. Marcinem Plutą udali się natomiast do kręgielni, która znajduje się w CKiS. Większość dzieci po raz pierwszy grała w prawdziwe kręgle. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem przewracało się coraz więcej kręgli, a na tablicy przy imionach dzieci pojawiały się punkty.

Czytaj więcej: Wyjazd do Miechowa

Konkurs na najpiekniejszy różaniec

Konkurs na "Najpiękniejszy Różaniec" rozstrzygnięty!

Październik był miesiącem modlitwy różańcowej. Dlatego w naszej szkole został ogłoszony konkurs na „Najpiękniejszy Różaniec”. Brali w nim udział uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej.

Pomysłowość uczestników konkursu była ogromna. Były różańce z żołędzi, kasztanów, muszelek, fasoli, drewnianych koralików, makaronu, chrupek, rodzynek i żelek, a także wykonany na szydełku.

Komisja konkursowa miała bardzo duży problem z wyłonieniem laureatów.

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród miało miejsce 9 listopada  podczas uroczystej Akademii z Okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursie otrzymały upominki.

Wystawa prac konkursowych została wyeksponowana na szkolnym korytarzu.

Niezwykłym finałem była akcja charytatywna, na której licytowano wykonane na konkurs różańce, prace plastyczne naszych uczniów oraz „bony miłosierdzia”. Całkowity dochód z licytacji przeznaczony jest na pomoc naszemu koledze w Ugandzie w ramach akcji „Adopcja na odległość”.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie licytacji składamy serdeczne podziękowanie!!!

"Mikołajki" u najmłodszych

„Mikołajki” u najmłodszych.

6 grudnia do grupy „Biedronek” , „Mrówek” i dzieci z klasy I, II i III z samego rana zawitał „Św.Mikołaj”, który poczęstował wszystkich cukierkami.

Cukierki były chyba wyjątkowe. W tym dniu jakoś bardziej smakowały!

Następnie dzieci z opiekunami udały się na przedstawienie teatralne „Piotruś Pan i piraci” w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji do Domu Kultury w Wolbromiu.  Artyści zaprosili wszystkich widzów do niezwykłej krainy marzeń i snów Nibylandii. Każdy śledził przygodę Piotrusia i zastanawiał się: Czy wróżki istnieją?, Czy tylko wtedy, gdy się w nie wierzy? Dzieci musiały zaufać swojej wyobraźni. Jedno natomiast było pewne! Była to opowieść o prawdziwej miłości i przyjaźni.

Dziękujemy „Świętemu Mikołajowi” za niezwykły dzień.