Z ŻYCIA SZKOŁY

Zielona Szkoła

Zielona Szkoła – Jastrzębia Góra - maj 2018 r.

W dniu 15.05.2018 r. uczniowie klas V-VII Szkoły Podstawowej w Suchej wyjechali na Zieloną Szkołę nad Morze Bałtyckie. Dzięki sprzyjającej pogodzie spędzają czas na plaży i korzystają z nadmorskiego klimatu. Aktywnie uczestniczą w zajęciach karaoke, plastycznych, dyskotece. Byli na basenie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Zwiedzili największą i najatrakcyjniejszą aglomerację na Pomorzu -Trójmiasto. Dalsza relacja po powrocie.

XXIII Rajd Wiosenny I miejsce naszych uczennic

Nasza szkoła już dwukrotnie gościła uczestników Rajdu Wiosennego olkuskiego PTTK. Tym razem to my udaliśmy się na wędrówkę, która kończyła się w Szkole Podstawowej w Osieku. 

Nasza ekipa składała się z 22 uczniów z klas 4. i 6. szkoły podstawowej, II i III gimnazjum oraz trójki opiekunów: p. Barbary Żezały, p. Agnieszki Bugaj i p. Stefana Janowicza. Już na starcie, ze względu na niepewną pogodę, musieliśmy dokonać wyboru długości trasy. Jako ambitni turyści zdecydowaliśmy się na tą dłuższą, mającą 11 km długości, a za to ciekawszą, wiodącą prawie cały czas leśnymi, czasem piaszczystymi drogami.

 Wyruszyliśmy  o godz. 9.15 spod szkoły w Żuradzie. Było chłodno i wietrznie, więc szliśmy dość szybko, od czasu do czasu zatrzymując się na krótkie postoje. Najważniejsze, że humory dopisywały, mogliśmy wdychać czyste, leśne powietrze i podziwiać piękno mało znanych terenów południowej części powiatu olkuskiego. Niektórym, zwłaszcza najmłodszym, najbardziej spodobały się ogromne kałuże ;)

Na trasie rajdowe grupy szybko się wymieszały, uczniowie mieli więc okazję do poznania koleżanek i kolegów z innych szkół.

Na mecie naa wszystkich czekał odpoczynek, słodka bułka i butelka wody mineralnej.

Najwiekszą radość przyniósł nam jednak sukces uczennic gimnazjum. Kinga Borówka i Roksana Kemona zajęły pierwsze miejsce w konkursie wiedzowym  z zakresu miejsc pamięci narodowej w powiecie olkuskim oraz wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej !!!  Gratulujemy

Znalezione obrazy dla zapytania buźki gify

Do szkoły wracaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni - znowu daliśmy radę ;)

Zachęcamy do aktywnego wypoczynku !!!

Do zobaczenia na szlaku w przyszłym roku szkolnym, a może już podczas wakacji...?

 

"Dzwoneczek" - widowisko taneczne

„Czy ciekawy byłeś kiedyś,

skąd natury skarbów wór ?”…

„Wszystko to jest, dziełem wróżek,

lecz niełatwo dostrzec je”…

Znalezione obrazy dla zapytania dzwoneczek gify

Uczniowie klas I - III mogli je zobaczyć 17 maja we wspaniałym widowisku tanecznym na podstawie historii „Dzwoneczka” przedstawionym przez artystów Teatru Tańca Actus Animi w Domu Kultury w Wolbromiu. Dzieci podziwiały taniec wróżek śniegowo-mrozowych, wróżek letnich, wiosennych, jesiennych, płatków róży, traw, ostów, jastrzębi, piskląt. Bardzo ciekawe były także układy taneczne indywidualne: Dzwoneczka, Królowej Wróżek, Różyczki, Wróżki Świetlanej, Kropelki, Dmuchawca, Barwinki, Jelonki, Mgiełki i Widii. Stroje występujących zachwycały pomysłem i kolorem.

Wszystkie tańce oglądane były z zachwytem zwłaszcza, że na scenie występowały nasze uczennice: Adamczyk Emilka, Brela Milenka, Knap Zuzia z kl. I i Marchewka Natalka z kl. III. W tej historii Dzwoneczek szukał swojego talentu.

Teatr Tańca ogłasza nabór do zespołu, może jeszcze ktoś z naszych uczniów odkryje swój talent i dołączy do koleżanek?...

Zlot Nietoperzy 2018 - III miejsce naszej drużyny

10 maja, w piękny słoneczny dzień uczniowie klas: piątej, szóstej i siódmej wybrali się na trasę XVII już Zlotu Nietoperzy. Organizatorem imprezy jest Ojcowski Park Narodowy. W rajdzie tym biorą udział uczniowie szkół podstawowych  leżących w otulinie OPN.

 

Każdą szkołę reprezentują 4 drużyny złożone z czterech uczniów. Biorą oni udział w konkursach wiedzowych dotyczących historii i środowiska geograficzno-przyrodniczego Ojcowskiego Parku Narodowego. Trzeba też umieć posługiwać się busolą i wyznaczać azymut. 

 

Trasa rajdu wiodła z Sąspowa do Ojcowa a jej długość wynosiła 7 km. Po drodze zatrzymywaliśmy się w punktach kontrolnych, aby odpowiedzieć na pytania konkursowe. Pracownicy parku narodowego byli mili i każda drużyna miała wystarczającą ilość czasu na zastanowienie. Najdłużej trwała konkurencja praktyczna, czyli wyznaczanie azymutu. Ten czas pozostali uczniowie wykorzystali na odpoczynek i zjedzenie  lodów.

 

Czytaj więcej: Zlot Nietoperzy 2018 - III miejsce naszej drużyny

Rewia na lodzie

MOSKIEWSKA REWIA NA LODZIE 23 kwietnia w Krakowie zaprezentowała fantastyczne, baśniowe widowisko dla dzieci, oparte na motywach baśni H. Ch. Andersena pt. „Królowa Śniegu”.

Uczniowie klas młodszych podziwiali artystów - bohaterów baśni. Każdy z nich prezentował jazdę figurową na bardzo wysokim poziomie. Choreografia była wspaniała i wszystkie tańce były cudowne.

Dzieciom najbardziej podobał się taniec pingwinków, świecących motyli i róż. Wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła, przepiękna muzyka oraz efekty pirotechniczne dostarczyły wszystkim wiele emocji i wrażeń.

Akademia z okazji święta 3 Maja oraz Dzień Strażaka

W dniu 9 maja odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka.

Program artystyczny w wykonaniu klasy czwartej, szóstej oraz dwóch uczennic z drugiej gimnazjum przygotowały panie: B. Żezała, E. Barczyk, B. Rymarowicz. W pierwszej części uczniowie przedstawili, jak wyglądałaby relacja telewizyjna (gdyby istniała telewizja) z wydarzeń w Sejmie podczas uchwalania Konstytucji 3 Maja.

W drugiej części została przedstawiona scenka o Wojtku, który uratował dziecko z płonącego domu, w nagrodę został przyjęty do Ochotniczej Straży Pożarnej. Klasa IV zaprezentowała taniec. Na koniec złożono strażakom życzenia, odspiewano „Niech żyje ogniowa straż” i nastąpiło uroczyste wręczenie „Perełki” przez panią dyrektor.

Znalezione obrazy dla zapytania dzień strazaka gify

Pan Eugeniusz Knap otrzymał Perełkę Św. Królowej Jadwigi. Pani dyrektor w imieniu całej szkolnej społeczności podziękowała mu za wieloletnią współpracę, przekazywanie młodzieży szkolnej szczytnych wartości i ideałów oraz  postępowania zgodnie ze strażacką maksymą: „Bogu na chwałę i ludziom na pożytek”.

W akademii uczestniczyli zaproszeni goście:

Wójt a zarazem prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Trzyciąż, pan Roman Żelazny oraz wiceprezes tego związku, pan Eugeniusz Knap a także strażacy z OSP w Suchej.

Osiągamy sukcesy

Znalezione obrazy dla zapytania Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia"
Dnia 24 kwietnia 2018 r. w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Krakowie odbyła się uroczystość zakończenia konkursu tematycznego " Na Polu Chwały ... Damy i Kawalerowie Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych w walce o niepodległość i granice II Rzeczypospolitej".
Konkurs przeprowadzony był w trzech etapach:
szkolnym - w formie testu,
rejonowym - w formie samodzielnej pracy pisemnej,
wojewódzkim - w formie ustnej odpowiedzi.
Trzeci etap konkursu przeprowadzała Wojewódzka Komisja Konkursowa powołana przez Małopolskiego Kuratora Oświaty na wniosek Dyrektora Oddziału IPN w Krakowie.
Przedmiotem oceny Komisji była prezentacja i udzielenie przez uczestnika odpowiedzi na pytania.
Wśród lauratów konkursu historycznego znalazła się uczennica klasy III gimnazjum Kinga Borówka, której opiekunem naukowym była Barbara Żezała.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Pani Halina Cimer -  Małopolski Wicekurator Oświaty, Pani Ewa Włodarczyk - Dyrektor Wydziału Strategii Edukacyjnej i Pragmatyki Zawodowej Kuratorium Oświaty  w Krakowie, dr Wojciech Frazik i Pan Dariusz Gorajczyk.
Lauraci otrzymali dyplomy i nagrody.
Niezwykle interesujący wykład wygłosił prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, którego temat brzmiał: "Kawalerowie Krzyża  Niepodległości i ich wkład w odrodzenie Rzeczypospolitej."
Kindze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów już w szkole ponadgimnazjalnej.

Dzień Ziemi w naszej szkole

Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole odbyły się 27 kwietnia. Pomogły one dostrzec piękno naszej planety oraz były okazją do przypomnienia, że jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska, w którym żyjemy.

Znalezione obrazy dla zapytania dzień ziemi

Podczas akademii mogliśmy usłyszeć piosenkę „Pamiętajmy o ogrodach” oraz „Ziemia wyspa zielona” w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Miłym akcentem obchodów były piosenki i wierszyki wykonane przez grupy przedszkolne: Mrówki i Biedronki.

Następnie została zaprezentowana wystawa plakatów promujących Dzień Ziemi, które wykonali uczniowie wszystkich klas. Kolejną atrakcją był konkurs ekologiczny, w którym 3 drużyny: Zajączków, Jeży i Sów konkurowały w quizie ekologicznym, segregowaniu śmieci na czas, rzutach kulami gazetowymi do kosza oraz butelkowych kręglach. Zwyciężyły Jeże – gratulujemy! Wszyscy uczestnicy otrzymali kwiaty doniczkowe, którymi udekorują swoje klasy.

Głównym punktem akademii było wręczenie nagrody za zajęcie II miejsca w gminnym konkursie ekologicznym na najciekawszą ulotkę nakłaniającą mieszkańców do propagowania postaw przyjaznych środowisku.

Nagrodę (głośnik) wręczył Pan Wójt Roman Żelazny razem z Panię Ewą Dróżdż - organizatorką konkursu, a otrzymały ją uczennice klasy II gimnazjum: Karolina Dyduch, Wiktoria Bugaj, Patrycja Pacia i Julia Seweryn. Gratulujemy!

Wizyta węgierskich przyjaciół

Wizyta naszych przyjaciół z Budapesztu.

W dniach od 20 do 23 kwietnia gościliśmy uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej Szkoły im. św. Filipa Neri z Budapesztu. Były to dla nas wyjatkowe chwile, do których starannie się przygotowaliśmy. Chcieliśmy, aby czas spędzony w Polsce był dla naszych gości jak najciekawszy i godny zapamiętania. 

Powitaliśmy ich w piątkowe popołudnie w ośrodku rekolekcyjnym w Grodzisku, gdzie mieściła się ich baza wypadowa. Po obiedzie i krótkim odpoczynku mogliśmy podziwiać śpiew chóru, w skład którego wchodzą wszyscy przybyli uczniowie.

W sobotę rano wyruszyliśmy do Krakowa. Tam oczekiwała  nas pani przewodnik, która w języku węgierskim opowiadała o najznamienitszych miejscach grodu Kraka. Pokazała naszym gościom Wzgórze Wawelskie z katedrą, Smoka Wawelskiego, Drogę Królewską, kościół Mariacki oraz  siedzibę Akademii Krakowskiej - Collegium Maius.

Czytaj więcej: Wizyta węgierskich przyjaciół

Z wizytą w Pieskowej Skale

Już drugi raz w tym roku szkolnym klasy 5 i 6 przekroczyły gościnne progi Zamku w Pieskowej Skale. Przywitał nas Pan Kustosz.Znalezione obrazy dla zapytania zamek w pieskowej skale gify

Na początku spotkania, czyli trzech lekcji muzealnych, przypomniał on nam, o czym rozmawialiśmy kilka miesięcy wcześniej, a mianowicie czym jest historia, kto założył zamek w Pieskowej Skale oraz kim byli Szafrańcowie herbu Starykoń.

Podczas pierwszej wizyty tematem były sale poświęcone epokom średniowiecza i renesansu. Tym razem przedmiotem naszego zainteresowania był barok. Zwiedzając sale baroku i późnego baroku dużo dowiedzieliśmy się o historii Polski w XVII wieku. Był to burzliwy, wojenny czas, szwedzki Potop sięgnął także Pieskowej Skały, zamek został ograbiony i zniszczony. Odbudował go Jan Wielopolski - zarządca królewskich żup solnych.

Zajęcia zakończyły sie w sali komputerowej, gdzie uczniowie mogli utrwalić zdobytą wiedzę na temat historii zamku, ekspozycji muzealnej i dawnych strojów. Na zamek w Pieskowej Skale na pewno wrócimy po wakacjach :-)


Twórcze zajęcia trzecioklasistów

Praca domowa wykonana na medal!

Podobny obraz

Uczniowie klasy trzeciej w czasie zajęć poznali etapy pacy nad filmem i zadania osób, które mogą pracować przy produkcji filmu. Wybierali te, które ich najbardziej interesują i w których chcieliby wziąć udział. Dużym uznaniem cieszył się reżyser, ale także charakteryzator, montażysta, choreograf, kompozytor muzyki filmowej, kaskader, a nawet klapser.

Podobny obraz

Następnie indywidualnie lub w grupach (już po zajęciach) pracowali nad stworzeniem scenariusza swoich scenek.16 kwietnia zaprezentowali je w klasie. Ola, Zuzia, Martynka, Natalia, Oliwia i Bartłomiej przygotowali scenki z „Karolci”. Ania z Julią razem z „Panem Hilarym” próbowały szukać okularów. Bartosz, Tomek, Mateusz, Tobiasz i Patryk D. odegrali scenkę „Przyjaciele” wg. scenariusza ułożonego przez całą grupę. Dzieci wykonały przepiękne rekwizyty. Nikola w swoim własnoręcznie wykonanym teatrzyku przy pomocy „Świeżaków” przypomniała wszystkim, jak ważne są dla zdrowia owoce i warzywa. Żaneta, Nadia, Adam i Patryk Ś. przygotowali scenki z udziałem pluszaków. Najbardziej wszystkich zainteresowała „Przygoda Janusza” w wykonaniu Żanetki.

Uczniom bardzo podobała się taka praca, a zwłaszcza współpraca w grupie, podział zadań do wykonania, poszukiwanie informacji i odpowiedzialność za wykonanie przydzielonego zadania.

 

Projekt modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II

Szkoła Podstawowa w Suchej bierze udział w projekcie „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”. Jednym z celów projektu jest wsparcie orientacji zawodowej uczniów szkół gimnazjalnych, w szczególności klas trzecich tak, by ich wybory edukacyjne, a następnie kariera zawodowa wynikały z właściwego rozpoznania ich predyspozycji. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w warsztatach grupowych, w spotkaniach indywidualnych z doradcą zawodowym, w wyjazdach do lokalnych zakładów pracy, na dni otwarte do szkół oraz biorą udział w Targach Edukacyjnych. W tym roku uczniowie klasy III gimnazjum odwiedzili Zakłady Kablowe „Bitner” oraz firmę "INTERkrąż" poznając tym samym lokalny rynek pracy.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się Targi Edukacyjne w Krakowie, w których również uczestniczyliśmy. Festiwal Zawodów w Małopolsce jest organizowany dla uczniów gimnazjów, którzy stają przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej i kierunku dalszego kształcenia. Podczas Targów prezentowane były zawody przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Województwa Małopolskiego. Na zwiedzających czekały również warsztaty, pokazy, doświadczenia oraz doradcy zawodowi.
Targi edukacyjne 201811Targi edukacyjne 201814